GRUNGERY

Seattle-Budapest Grunge Magazin | Alapítva: 2015-ben | Alapító: Pintér Miklós

Az év zenei legjei szerintünk: Grungery-toplisták 2024!

Idén is összeállítottuk a tavalyi év legjeit, vagyis azokat a lemezeket, dalokat és egyéb kulturális eseményeket, amiket 2024-ben a legjobbaknak tartottunk. Az elmúlt tizenkét hónapot elsősorban az Egyesült Államok, pontosabban amerikai utazásaink, valamint az ott szerzett élményeink, tapasztalataink határozták meg, hatásaik a listáinkban is visszaköszönnek. Pintér Miklós és Kiss Ákos személyes kedvencei húszhuszonnégyből.

Pintér Miklós, főszerkesztő

Az év lemeze: The Cold Stares – The Southern

AZ ÉV LEMEZEI

  1. The Cold Stares – The Southern
  2. The Funeral Portrait – Greetings From Suffocate City
  3. Jerry Cantrell – I Want Blood
  4. Grand Magus – Sunraven
  5. These Wicked Rivers – Force of Nature
  6. Pearl Jam – Dark Matter
  7. The Red Clay Strays – Made by These Moments
  8. Wheel – Charismatic Leaders
  9. Doug Pinnick – Thingamajigger
  10. Mammal – Penny Drop

Idén az indianai The Cold Stares southern/blues/country egyvelege tettem rám a legnagyobb hatást (Chris Tapp énekes-gitáros szólóban is zseni!), de a georgiai The Funeral Portrait fülbemászó (emo) rockját, valamint a stockholmi Grand Magus farmermellényes metálját is többet hallgattam az átlagnál.

Bár nem sorlemez, mert újra felvett, korábbi dalok találhatóak rajta, de a Crippled Black Phoenix The Wolf Changes Its Fur But No Its Nature című lemezét, a The Browning Omni néven megjelent rave death metal LP-jét, valamint a Dead Posey Are You in a Cult? albumát is jó szívvel ajánlom a „valami újat/mást/különlegeset keresőknek”.

AZ ÉV DALAI

  1. The Cold Stares – Mortality Blues
  2. Jerry Cantrell – Echoes of Laughter
  3. David Gilmour (with Romany Gilmour) – Between Two Points
  4. Doug Pinnick – Keep on Going
  5. The Red Clay Strays – Disaster

+1: Wunderhorse – Arizona

A brit Wunderhorse Midas című lemeze sajnos csak későn jutott el hozzám, de az Arizona olyan jó dal, hogy muszáj plusz egyként idetennem. Mintha a korai kilencvenes években valaki amerikai alt rockot játszana a szigetországban, némi természetes brit pop behatással. Pazar!

Mortality Blues a tökéletes egyszerűsége, hangulata és a szövege miatt lett elsősorban 2024 legjobb dala (és legjobb klipje), bár a Horse to Water és a Blow Wind Blow is esélyes volt az első helyre, szintén az új The Cold Stares albumról. Az Echoes of Laughter az All I Am közeli rokona, másképpen fogalmazva nagyon úgy tűnik, hogy Jerry Cantrell kisujjból rázza ki az ilyen és hasonló, örökérvényű pillanatokat.

A The Red Clay Strays óriási zene, a banda meg annyira amerikai, mint az Elvis Presley/Johnny Cash korszak óta nagyjából senki és semmi (a Disaster az új album nyitánya). Doug Pinnick Keep on Going címmel megírta a szólólemezére az utóbbi 15-20 év legjobb King’s X dalát, míg David Gilmour lányával, Romany Gilmourral alkotott valami egészen csodásat (Between Two Points), tessék meghallgatni!

AZ ÉV EP-JE

Primus/Puscifer/A Perfect Circle – Sessanta E.P.P.P.

AZ ÉV ZENEI ÉS SZÍNHÁZI ÉLMÉNYE

Back to the Future: The Musical (Winter Garden Theatre, New York, 2024. április 5.)

AZ ÉV ZENEI DOKUMENTUMFILMJE

Thank You, Goodnight: The Bon Jovi Story (minisorozat, Disney+)

AZ ÉV FILMJE

Horizon: An American Saga – Chapter 1

AZ ÉV FILMSOROZATA

Yellowstone, 5. évad (SkyShowtime)

AZ ÉV KÖNYVE

David Goggins – Nincs hatalmad felettem (HVG Kiadó, 2023)

AZ ÉV ÉLMÉNYE

Clerks (Shop Stop), a Dogma és más Kevin Smith filmek fontosabb forgatási helyszíneinek bejárása Leonardóban és környékén (New Jersey), plusz látogatás a Red Bankben található Jay and Silent Bob’s Secret Stash nevű képregényboltban, ahol számos forgatási kelléket (többek között a Buddy Christ szobrot, a szereplők ruháit, stb.) is kiállítottak. New Jersey iszonyú jó hely!

A Clerks (Shop Stop) című film egyik klasszikus jelenete (1994)

Pintér Miklós 30 évvel később ugyanott (Leonardo, New Jersey, 2024. április 2.)

AZ ÉV INTERJÚI(M)

Danny Carey (Tool), Lee Jennings (The Funeral Portrait) – mindkét beszélgetés kivonata a HammerWorld magazinban jelent meg.

AZ ÉV LEMONDÁSAI

A bécsi Monster Magnet koncert, valamint Jerry Cantrell interjúja – mindkettőt az utolsó pillanatban, a kezdés előtt pár órával törölték.

AZ ÉV CSALÓDÁSA

A politikai- és közbeszéd színvonaltalansága, igénytelensége, valamint a társadalom erre adott semmilyen válaszai. A középszerűség kényelme („jól van ez így”). És akkor még a közösségi médiában tapasztalható, felfoghatatlan szellemi mélységről nem is beszéltünk. Idiocracy 2.0

***

Kiss Ákos, újságíró

“…hagyj magadnak időt a váratlan dolgokra…”

Az év lemeze: Linkin Park – From Zero

AZ ÉV LEMEZEI

  1. Linkin Park – From Zero
  2. The Black Keys – Ohio Players
  3. Jerry Cantrell – I Want Blood
  4. Kate Hudson – Glorious
  5. The Georgia Thunderbolts – Rise Above It All
  6. Primal Scream – Come Ahead
  7. Beyoncé – Cowboy Carter
  8. Trap Jazz – Go Get It
  9. Konyha – Elveszíteni hoztam
  10. Fekete Nap – Dühös Lemez

+1. Asphalt Horseman – Never Forget

2024 a nagy lezárások és újrakezdések éve volt: az esztendő vitathatatlanul legnagyobb durranása a Linkin Park új énekessel való visszatérése volt, ez egyértelműen és hosszú ideig tematizálta a rockzenei közbeszédet. A kilencvenes évek acid rock produkciója, a Primal Scream egy váratlan és bikaerős lemezzel tért vissza. Mindannyiunk rockmúzsája, a világ Penny Lane-je, alias Kate Hudson zenei kirándulásáról a Grungery oldaláról értesültem, kicsit később ebből lett egy színvonalas és szerethető lemez. A Trap Jazz egy rendhagyó formáció Atlantából, akikre érdemes lesz odafigyelni az elkövetkezendő években.

Itthon is voltak nagy történések, ezekből a részről három anyagot emelnék ki: a Konyha Elveszíteni hoztam című anyagával gyakorlatilag újra definiálta a hazai alter-rockot, Dáci [Hámori Dávid, ex-Fish! dobos] Fekete Nap néven kiadta magából azokat a traumákat, amelyekkel már rég küzdött. Bevallom, csupán egyszer bírtam meghallgatni az anyagot, mert istentelenül nehéz és személyes, de örökre beégett.

Az Asphalt Horseman pedig Matyasovszky Géza elvesztése után, de az ő örökségét ápolva tud továbblépni – ez egy embert próbáló feladat zeneileg és érzelmileg egyaránt, a srácok nagyon magasan átugrották a lécet!

AZ ÉV DALAI

  1. The Luka State – Conspiracy
  2. Júníus Meyvant – When You Touch The Sky 
  3. Sonya – Azt remélem 
  4. Bigfoot Preston – Glorybound
  5. Electric Callboy feat. Babymetal – Ratatata

A brit The Luka State dobosával teljesen véletlenül futottam össze egy bronxi szállodában. Beszélgetésünk elindítója az általa viselt Sub Pop póló volt – Grunge Rulez the World! Azonnal belehallgattam a zenéjükbe, és a rajongójuk lettem. Júníus Meyvant szintén a szerencsés véletlenek egyike, a Kaleo előzenekara volt az MVM Dome-ban, és én ott ragadtam a zenéjüket hallva.

Sonya régi nagy kedvencem a hazai undergroundból, idén először hozott ki magyar nyelvű dalt – remekül sikerült! Gábor Andris pedig végre elkezdte csepegtetni a régóta várt szólóanyagának felvételeit, aminek nagyon örülök! A Ratatata egy olyan diszkómetál sláger, aminek – szégyen vagy sem – a hallgatói 0,5%-ába tartozom, és a Monster Pie Party setlist állandó része lett.

AZ ÉV KULTURÁLIS ÉLMÉNYEI

  1. New York Knicks – Orlando Magic, kötelező hazai győzelemmel (Madison Square Garden, New York, 2024. március 8.)
  2. Intrepid Museum (New York, 2024. március 9.)
  3. Space & Aircraft Museum (Washington D.C., 2024. március)
  4. A Bon Jovi új, Forever című dalának debütálását hallgatni New Jerseyben, egy autópálya alagútban (2024. március)
  5. Dívák & Ikonok kiállítás (Budapest, Magyar Zene Háza)
  6. Budapest Retro Élményközpont 
  7. Fishing On Orfű (2024. június 27-28.)
  8. Deeprecen koncertek (egész évben, nem csak az a pár, amire eljutottam)
  9. Campus Fesztivál 2024
  10. Kaleo, Júníus Meyvant koncert (MVM Dome, 2024. november 25.)

Szinte minden éves összesítő listában helyet kapnak az év legjobb koncertjei. Természetesen én is rengeteg bulin voltam, és jobbnál jobb zenekarokat láthattam. A szakmában viszont viszonylag ritkán vannak elismerve a műfaj szürke eminenciásai: azok a rendezvényszervező brandek, és az azokat működtető emberek, akiknek köszönhetjük ezeket az eseményeket. Így ezt a listát félig meddig nekik dedikálom most, hogy a magam szerény módján elismerjem őket:

  • hosszú évek után végre eljutottam a Fishing On Orfűre, ami tényleg az ország leginkább emberléptékű fesztiválja
  • a Deeprecen koncertsorozat egy abszolút alulról jövő és példaértékű kezdeményezés arra, hogy egy egyre szűkülő piacon hogyan lehet életben tartani a rock/metal undergroundot
  • a Campus Fesztivál évről évre az egyik legjobban szervezett, legurbanizáltabb és legsokszínűbb fesztivál képét mutatja
  • a Live Nation pedig napról napra azon dolgozik, hogy minél több nemzetközi sztár- és rétegzenei formáció találkozhasson a hazai közönséggel

Köszönjük nekik!

Ha kihagytad a Magyar Zene Házában a Dívák & Ikonok tárlatot, nagyon nagy dolgot vesztettél! Aki New Yorkban jár, mindenképp látogasson el egy BÁRMILYEN sporteseményre, a USS Intrepid anyahajón berendezett repülő- és hadtörténeti múzeum pedig kötelező, egész napos program.   

AZ ÉV ZENEI DOKUMENTUMFILMJE

Thank You, Goodnight: The Bon Jovi Story (minisorozat, Disney+)

AZ ÉV FILMJE

Fly Me To The Moon (Apple TV +, 2024)

AZ ÉV KÖNYVE

Alekszej Navalnij – Hazafi (Helikon Kiadó, 2024)

AZ ÉV ÉLMÉNYE

A New Yorkban eltöltött két hét, aminek volt egy nagyon erős magánéleti töltete. A Beastie Boys Square-e, a Ghostbusters garázsa, találkozás Anna Wintour divattervezővel, séta a Brooklyn Bridge-en… csodálatos volt, de még így is bőven van, ami kimaradt, például a Harlemi Jazz Múzeum. Szóval kénytelenek leszünk visszamenni!

Kiss Ákos a New York-i Central Parkban található, John Lennon emlékére létrehozott Strawberry Fields-en, annak is a közepén található Imagine mozaiknál

Kiss Ákos a Central Parkban található, John Lennon emlékére kialakított Strawberry Fields-en, annak is a közepén található Imagine mozaiknál (New York, 2024. március 13.)

AZ ÉV FELFEDEZETJE

Dominiqa Savah 

Az idei márciusi New York-i utazásom előtt rengeteg podcastet hallgattam a városról. Többek közt egy Tőrös Bazska által gondolat ragadott meg: ha NYC-ben jársz, hagyj magadnak időt a váratlan dolgokra! Ez a gondolat azóta kísér, így sikerült egy kicsit visszatalálnom a korábbi spontánabb énemhez. Nem csak a tengerentúlon, hanem itthon is igyekeztem így éldegélni – ez pedig rengeteg zenei élményt eredményezett: Dominiqa Savah koncertjébe is így futottam bele az idei Campus Fesztiválon, hajnal kettő magasságában. Azóta rajongom a hölgyet, kiemelkedő, amit itthon az R&B/rap műfajban alkot.

AZ ÉV LEMONDÁSA

Rita Ora lemondott koncertje a Campuson. 

AZ ÉV CSALÓDÁSA

Star Wars: Acolyte (sorozat, Disney+)

Az sajnos megszokottá vált, hogy a Disney kezei közül kikerülő Csillagok háborúja tartalmak évek óta egyenletesen csökkenő színvonalat mutatnak, de az Acolyte egy minden eddiginél nagyobb mélypontot mutatott be – ami már a Miki egeres cég részvényárfolyamain is éreztette hatását. Remélem, hogy innentől már inkább felfelé vezet az út!

___

Bővebben