GRUNGERY

Seattle-Budapest Grunge Magazin | Alapítva: 2015-ben | Alapító: Pintér Miklós

Nirvana Magyarországon – Márciusban jön a képregény a Master-Lab műhelyéből!

A Nirvana egyetlen budapesti fellépését dolgozza fel az a képregény, ami március 2-án jelenik meg az 55. Fővárosi Képregénybörzére. A Nirvana Magyarországon című, huszonharmadik Master-Lab Comics kiadvány a maroknyi jelenlévő visszaemlékezéseiből rekonstruálta a nap történéseit.

Vannak az életben olyan pillanatok, amelyek nem váltanak ki különösebb hatást a jelenben, a jövőre pedig semmilyen, vagy csak minimális következménnyel bírnak. Idővel nem is emlékeznénk rájuk, pár év, évtized múltán azonban váratlanul hatalmasra nő a jelentőségük.

A Nirvana 1989-es budapesti fellépése pontosan ilyen esemény volt.

A TAD előzenekaraként hazánkba látogató trió alig váltott ki érdeklődést a nagyérdeműből: a Bleach LP-vel Európában turnézó Kurt Cobainék hazánkban sem szereztek túl sok új rajongót széteső produkciójukkal, ennek ellenére a 100-150 jelenlévő ma is büszkén meséli, „igen, én is a kevés szerencsések között voltam, akik testközelből láthatták a Nirvanát”!

A koncert napjainkra kultikus státuszba emelkedett, ezért is döntött úgy a színtéren már jól ismert művésznek számító Mester Csaba (ex-Bedlam, ex-Rain) és Tóth-Laboncz Attila (ex-Tankcsapda), a Master-Lab Comics alapítói, hogy megemlékeznek a koncertről, ehhez pedig többek között olyan szereplőket hívtak segítségül, mint a TAD/Nirvana buli előzenekaraként fellépő The Love tagjait, Szendrey „Szasza” Zsoltot (Sex Action, Action, Daddy’s Cool) és Zana Zoltánt (Sex Action, Ganxsta Zolee és a Kartel), a koncerten jelenlévő és arról a Második látás fanzine-ben egyedüli újságíróként beszámoló Rácz Mihályt, a világszinten is hatalmas Nirvana-gyűjtőnek számító, a Nirvana – magyar rajongói oldal Facebook felületet üzemeltető Reszegi Lászlót, valamint Pintér Miklóst (Grungery, HammerWorld magazin).

„A The Love nevezetű zenekarunkkal játszunk, ami a Beri Ary és a Pillangók utódja volt. Én voltam a banda énekese. Fellépett előttünk egy amerikai zenekar, két apró meg egy hatalmas ember, kockás ingben. Mindhármuknak zsíros volt és lógott a haja, és olyan dzsuvásak voltak, hogy azt el sem tudod képzelni! Figyelj, te olyan szar koncertet még életedben nem láttál! (nevet) Hogy utána világsztárok lettek, az nyilván a Nevermindnak köszönhető. Azért a stúdióban össze tudták rakni a dolgot.

Biztos, hogy volt bennük valami, amit a nagy producerek megláttak, de az a trágyadomb, amit ott műveltek a Pecsában, valami förtelem volt!

Össze-vissza játszottak és szarul is szóltak. Konkrétan egyébként nem emlékszem Kurt Cobainre, de Lujó, a VHK gitárosa mindig mondja, hogy de Zsolti, ott iszogattál vele” – mesélte nevetve az estéről 2021. szeptemberében a HammerWorld magazinnak Szendrey Zsolt.

Mester Csaba és Labi a TAD basszusgitárosát, Kurt Danielsont is megkereste, aki pár emlékkel és gondolattal szintén hozzájárult a Nirvana Magyarországon képregény végső verziójához.

A Master-Lab Comics többek között olyan előadók történeteit örökítette meg eddig, mint John Lennon, Henry Rollins, Cliff Burton (Metallica), a The Beatles, a White Stripes, a Brant Bjork Trio, vagy itthonról a The Bedlam és a Kispál és a Borz.

A 40 oldalas Nirvana-kiadvány a március 2-án, vasárnap megrendezésre kerülő 55. Fővárosi Képregénybörzén debütál majd a KMO Művelődési Központban (XIX. kerület Budapest, Teleki u. 50.), de az alkotók további beszélgetős-zenélős bemutatókat terveznek Budapesten és Debrecenben is.

__

__

Bővebben